Uşak Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği

UŞAK ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Merhaba, ben Kübra AKAR. Uşak Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu, İş Sağlığı ve
Güvenliği Bölümü, 2. Sınıf öğrencisiyim.
Uşak Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş, genç ve dinamik akademik kadrosuyla aklın ve bilimin ışığında saygın bir devlet üniversitesidir. Üniversitemiz, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı, öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla; sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle ülkemizin yükseköğretim kurumları arasında emin adımlarla öne çıkan bir üniversitedir. Uşak Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin misyonu, nitelikli lisans eğitim programları ile ülkemizin gereksinimlerini karşılayabilen uygulayıcı, sorunlara neden – sonuç ilişkisi içinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, etik ve ulusal değerlere bağlı lider sağlık personeli ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanları yetiştirmektir.

Nitelikli eğitim-öğretim faaliyetleriyle evrensel değerlere bağlı, özgüven sahibi, donanımlı bireyler yetiştirmeyi, toplumun ve bölgenin gelişimine yönelik ihtisaslaşma alanlarında projeler üreterek sürdürülebilir kalkınmaya öncülük etmeyi görev edinmiştir. Eğitim ve araştırma alanlarında mükemmelliğe önem veren, bilgi üreten, ihtisaslaşma alanında tasarım geliştiren, geleceğe yön veren girişimci bireyler yetiştiren ve toplumsal gelişime liderlik eden bir üniversite olmaktır. Değişimlere hızlı ve etkin bir şekilde uyum sağlayan bir yönetim anlayışına sahiptir. Paydaşlarının değerlerine ve farklılıklarına saygılıdır. Mükemmellik kültürünü benimsemekte ve tüm süreçlerinde uygulamaktadır. Çalışanların aidiyet duygusunun gelişmesine ve kurumsal kültürün yerleşmesine önem verir. Bulunduğu ilin ve bölgenin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkar. Çevresel zenginliklerinin farkında olup çevre bilincine sahiptir ve doğaya saygılıdır. Uşak Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü olarak misyonumuz, sürekli gelişime açık, girişimci, geleceği öngörebilen, iş sağlığı ve güvenliği farkındalığına sahip, çalışma hayatında oluşabilecek iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda bilinçli ve donanımlı mezunlar yetiştirmektir ve bunun için gerekli imkanları sunmaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü 4 yıllık bir bölüm olup, iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili olarak, güncel teknoloji ve bilgi ışığında özel sektöre ve kamu sektörüne; yetkin, uzman ve personel yetiştirmek üzere kurulmuştur. Eğitim Dili Türkçedir. Programın misyon ve vizyonu doğrultusunda İş sağlığı ve güvenliği alanında ülkemiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikli uzmanlar yetiştirmektir.

İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü olarak 4 yıllık eğitim süresinde öğrencilerimize acil durum ve afet yönetimi, meslek hastalıkları, iş kazaları, çalışma ortamında psikolojik, biyolojik, kimyasal ve fiziksel risk etmenleri, risk yönetimi ve değerlendirmesi konularında bilgiler verilmektedir. Temel derslerimizin yanı sıra bölümümüzde okutulan zorunlu staj ile teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi sağlanmakta ve öğrencilerimizin sektörün özelliği ve sorunları hakkında bilgi sahibi olması, ilgili sektörler ile sürekli iletişim halinde olması sağlanmaktadır.

Kaynak :

https://saglikbilimleri.usak.edu.tr/

Uşak Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği

SEG BÜLTENİ SAYI 6